Helas v derby porazil Agromeli 6:5 (4:2)

V brněnském derby mezi domácím Helasem a "hostujícím" Agromeli se hrálo o hodně důležité body. Helas v případě výhry mohl poskočit na čtvrtou pozici a Agromeli při zisku tří bodů a zaváhání Hradce, mohlo přiblížit na jediný bod k desáté příčce. Helas nastoupil v plné sestavě a byl v zápase jasným favoritem. Agromeli se spoléhalo na dobrou defenzivní práci a standardní situace.

Helas od začátku utkání byl aktivnější a držel míč na útočné polovině Agromeli. Diváci v hale ve Vodově ulici nečekali dlouho na první branku utkání, kterou po krásné přihrávce Havla vstřelil na zadní tyči Lerch - 1:0. Helas i nadále byl lepším mužstvem a dostával se do zakončení. Po odražené střele Klimeše se dostal k míči Havel, potáhl míč kolem obránce a střelou na zadní tyč dal Helasu dvoubrankové vedení - 2:0. Hned po rozehrávce se Agromeli vrhlo do útoku a z úhlu šťastně snížil Ševčík - 2:1. Po obdržené brance se Helas snažil znovu odskočit a to se podařilo ve 13´ minutě, když střelu Havla Sýkora v brance vůbec neviděl a nestačil zareagovat - 3:1. V 16´ minutě měl velkou šanci Šplíchal, ale nadvakrát Sýkoru nepřekonal. O minutu později Helas vystihl roh Agromeli a dvojice Cupák Havel si poradila s obráncem i brankařem, a prvně jmenovaný uklízel míč do prázdné branky - 4:1. Agromeli snížilo osm vteřin před koncem poločasu, když nástřel Outraty šikovně tečoval za záda Šimona Kalina - 4:2.

Druhý poločas začalo Agromeli s vysunutým pressingem a dostávalo hráče Helasu pod tlak. Po chybné rozehrávce domácích si Mica šikovně zasekl míč na levou nohu a Šimonovi nedal šanci - 4:3. Ve  26´ minutě dostal druhou žlutou a tím pádem červenou kartu hostující Dornay. Helas hrál přesilovku 4na3 a po jedenácti sekundách se střelou bodlem prosadil Cupák - 5:3. Netrvalo dlouho a po nastřeleném autu se míč odrazil od Kaliny, terý tak snížil na rozdíl jedné branky - 5:4. O dvě minuty později Helas zahrál tzv. "lavičku" a přečíslení 2na1 využil Klimeš, který si pohrál i s brankářem Sýkorou - 6:4. Nutno dodat, že branka nemusela být uznána za špatné střídání, kdy rozlišovák zůstal na hrací ploše. Agromeli se podařilo opět po chvilce snížit, to když si Ševčík píchl rukou míč do běhu vystřelil a odražený míč dorazil pohotově Nosko - 6:5. Helas nedal v druhém poločase dva desetimetrové kopy, ale i tak si o jednu branku zasloužil vyhrát.

HELAS BRNO - Agromeli Brno   6:5  (4:2)

Branky:  a 1 Havel (na 2 Cupák), 17´ a 27´ Cupák (na 1 Havel, na 2 Lacko), 2 ´ Lerch (Havel), 30´ Klimeš (Cupák) - 20´ a 28´ Kalina (na obě Outrata),  Ševčík (Nosko), 23´ Mica, 33´ Nosko.

ŽK: Lidmila (HEL) - Kalina, Dornay, Outrata (AGB).

2xŽK=ČK Dornay (AGB).

Rozhodčí: Bělovský - Ježek.

Sestava HELASU: Šimon (Tuháček, Večeřa) - Lerch, Havel, Lacko, Cupák "C" - Klimeš, Lidmila, Lerch, Šplíchal - Presl, Sýkora. Trenér: Jan Loup.

Sestava Agromeli: Sýkora (Sára) - Veselovský, Outrata "C", Procházka, Kalina - Mica, Dornay, Ševčík, Nosko - Vrána, Hebron. Trenér: Jiří Prokeš.

Hodnocení kapitána Davida Cupáka:

Agromeli dnes předvedlo velmi bojovný výkon, podobný jako minulý týden Hradec. Od začátku utkání jsme byli aktivnější a zaslouženě jsme po celou dobu zápasu vedli. Pouze po našich hloupých chybách Agromeli vždy snížilo a drželo s námi krok. Nechci tím snižovat kvalitu Agromeli, ale branky které jsme dnes dostali, jsme nedovolili soupeřům za poslední tři kola. Dvakrát si soupeř pomohl při brance rukou a myslím si, že když jsou na hřišti dva rozhodčí, tak minimálně jeden by to měl vidět. Vrcholem všeho bylo, když při desetimetrovém kopu se postavil hráč Agromeli k tyčce a rozhodčí to odůvodnil slovy: "Že hráč je od míče 5 metrů", to pak můžeme stavět zeď i při penaltě (úsměv). V utkání bylo více momentů, které rozhodčí nezvládli a poškodili oba týmy. Důležité jsou pro nás tři body a ty se počítají, a jestli se nepletu, tak jsme se posunuli na čtvrtou příčku tabulky. Na druhou stranu, když Hradec zvládne utkání s Plzní, tak jsme s největší pravděpodobností poslali Agromeli do druhé ligy, ale ještě zbývá pět kol do konce základní části a stát se může cokoliv. Po reprezentační přestávce nás čeká utkání v Plzni a my ho chceme zvládnout a zvítězit, i když v Plzni se hraje většinou do kopce a jsou tu i ještě jiné okolnosti