21.kolo: Helas doma vítězně

Poslední domácí zápas základní části nezačal pro Helas vůbec dobře. Uběhla minuta a půl a nepřesnost domácí defenzívy znamená první branku duelu. K odraženému míči se dostal PATRIK PLHÁK a otevřel skóre - 0:1. Po další minutě už ale bylo vyrovnáno. Poulova nezdařená rána se zastavila o jednoho z obránců Jeseníku, ale ten odrazil míč tak nešikovně, že se dostal přímo k MILANU KLIMEŠOVI, jenž poslal míč do sítě - 1:1. Domácí pak byli co se týče hry na míči aktivní, ale nedařilo se jim vypracovat si gólovou šanci. Až v průběhu 8 minuty předvedli nenápadnou akci, která skončila brankou! MICHAL MAREŠ se na pravém křídle rozhodl ke střele a ta, k překvapení všech, skončila v brance - 2:1. Pak došlo na několik šancí na obou stranách.  8:29 - Vojtěch Cupák protancoval hřištěm až k zakončení, ale jeho rána byla sražena mimo. 9:01 - Do odkryté branky střílel Marek Kozelský, ale jeho střelu zastavil včasným zákrokem jeden z obránců Helasu. 9:32 - Marcinov měl na noze vyrovnání, ale z bezprostřední blízkosti nedokázal usměrnit míč do sítě. 10:25 - Voda mohl navýšit vedení domácích, ale z bezprostřední blízkosti trefil z první jen břevno hostující klece. Další minuty už byly spíše o žlutých kartách. Postupně je dostaly Kozelský, Šarközy a Furik. Ke konci prvního poločasu byly k vidění ještě dvě brněnské slibné šance. v 17.minutě ukázali domácí soupeři acvičený signál. Rozehrávka šla po ose Mareš – Ovčačík, ale druhý jmenovaný první ranou trefil brankáře hostí a dorážku poslal mimo. Devatenáctá minuta pak přinesla poslední vážnější šanci první půle. Mužík se rozběhl po pravém křídle a svou střelou pouze nechal vyniknout brankáře hostujícího týmu. Do kabin se tedy šlo Helasu veseleji než soupeři, ale utkání bylo za stavu 2:1 stále otevřené.

O tom, že po poločase jsou oba týmy stále ve hře přesvědčil Jeseník už v 25.minutě. Nezáživnou část hry ukončuje srovnání Jeseníku! Jako nůž máslem prošel obranou domácích JIŘÍ MRÁZ a přesnou ranou nad levé rameno Konečného srovnává na 2:2. Odpověď měl na noze Mareš v 28.minutě. Po rohu se opřel z voleje do míče a svou ranou rozezvučel břevno! Velkou příležitost na zvrat skóre na stranu Jeseníku měl v čase 31:20 Vavrač, ale před odkrytou klecí zamířil nad. O 24 vzežin později už se domácí dočkali. Krásná akce MILANA KLIMEŠE znamená vedoucí branku Helasu! Klimeš s vytočil od levé postranní čáry a střelou o tyč dává gól na 3:2. Za další půlminutu se opět měnilo skóre. Nejprve David Presl nepochopitelně minul odkrytou klec a takřka způsobil infarkt domácí lavičce. O chvíli později se však před brankou zjevil Ivan Šarközy a nabil MICHALU MAREŠOVI, jenž trefil odkrytou klec a dává na 4:2. V 37.minutě bylo na domácí traně ještě veseleji. Hezká akce Helasu znamená pátou branku Brňanů v dnešním duelu. Milan Klimeš obloučkem našel JANA OVČAČÍKA, který propálil brankáře Růžičku 5:2. Hosté se ještě pokusily zdramatizovat zápas. Po rohovém kopu Plháka se k míči dostal DAVID MACURA a dokázal jej uklidit do branky domácího Helasu. To už ale bylo ze strany Jeseníku vše. Naopak dvěma šancemi se mohl prosadit brněský Ovčačík. Nejprve vypálil ze středu pole a orazítkoval tyč hostující branky a o několik desítek vteřin později orazítkoval, i díky teči brankáře, spojnici břevna a tyče.

Domácí tak splnili úkol rozloučit se před domácím publikem se základní částí vítězně. Hosté se naopak už definitivně vrací do druhé nejvyšší soutěže.

HELAS BRNO - AC GAMASPOL JESENÍK 5:3 (2:1)
Branky: 3. KLIMEŠ (Poul), 8. MAREŠ (Ovčačík), 32. KLIMEŠ, 33. MAREŠ (Šarközy), 37. OVČAČÍK (Klimeš) – 2. PLHÁK, 25. MRÁZ, 37. MACURA (Plhák)

Karty: 15. Šarközy (HEL) – 14. Kozelský (JES), 17. Furik (JES)
Rozhodčí: Michal Gasnárek, Martin Štipčák, Jaroslav Kolář

Helas Brno: Konečný, Kubica – Mužík, Mareš, Zatloukal, Šarközy, Ovčačík, Presl, Klimeš, Poul, Voda, Cupák

AC Gamaspol Jeseník: Růžička, Till – Plhák, Furik, Macura, Mráz, Žák, Kozelský, Vavrač, Marcinov

Michal Mareš (hráč Helas Brno): "Po třech prohrách v řadě jsme potřebovali doma naplno bodovat. Myslím, že jsme měli celý zápas pod kontrolou, jen zbytečné chyby v zadu a naše neproměněné šance drželi soupeře ve hře. Spokojenost za 3 body, po herní stránce už tolik ne."

Jiří Gnida (předseda AC Gamaspol Jeseník): "Střetnutí s Helasem mělo vyrovnaný průběh a rozhodla ho pro nás smolná půlminuta, ve které jsme udělali dvě fatální hrubky při jednom střídání. Vracíme se do druhé ligy s pocitem slušně odvedené práce. Pokud by mi někdo chtěl vykládat, že bychom se s domácí halou nezachránili, musel bych se mu vysmát. Využijeme vědomosti a zkušenosti, které jsme nasbírali a příští návštěva nejvyšší soutěže již nebude epizodní. Moc se těšíme na příští sezónu, ve které si budeme užívat regulérní domácí haly s našimi příznivci, na kterou jsme svorně čekali čtvrtstoletí. To je nyní hlavní emoce, kterou zažíváme."