Z Brna mizí dva ligové kluby, soumrak nebo šance futsalu?

 

Momentka ze zápasu Helas - Tango

Momentka ze zápasu Helas - Tango 

 

Město futsalu zaslíbené? Dlouho to tak v Brně vypadalo. Početná členská základna a navrch tři týmy v nejvyšší soutěži z něj dělaly Mekku tohoto sportu v Česku. Nyní se však toto impérium rozpadá, z trojice elitních klubů rázem zůstal jediný.
Vstoupit do diskuse
 

Tango, které to nedávno dotáhlo až do finále, bude nadále tančit v Hodoníně. Celek Rádio Krokodýl Brno zanikl úplně. V první lize tak zůstal sám Helas.

„V Brně už je futsal vybydlený,“ poznamenal prezident Tanga Jiří Štěrba. „Doba, kdy jsme měli silné mužstvo s reprezentanty a cizinci, je pryč. Těžko se shánějí prostory pro trénování, haly i sponzoři. Sportů na nejvyšší úrovni je v Brně strašně moc, počínaje Kometou, u níž chtějí být všichni vidět a na ostatní kašlou.“

Právě Tango bylo v Brně dlouho jedničkou, několikrát po sobě se pralo o medaile. Jenže jeho finanční zdroje vysychaly tak dlouho, až se rozhodlo přestěhovat. „Ani se jim nedivím,“ podotkl Jan Loup, který je šéfem Helasu, tedy posledního brněnského mohykána.

V Hodoníně si Tango bude užívat výsadní postavení. „Není tu taková konkurence, v nejvyšší soutěži jsou jen stolní tenistky,“ sděluje Štěrba, který v jihomoravském městě už šest let bydlí. „Mužstvo bychom měli udržet pohromadě a posílit jej především ze Slovenska,“ dodal s tím, že další informace klub zveřejní příští týden.

Městu děkujeme, zní z Helasu

Zatímco Tango žije dál, Rádio Krokodýl už další kořist neuloví. Klub, hrající dříve jako Agromeli, vydržel v první lize jen rok. Nyní z futsalové mapy mizí. „Rozhodli jsme se, že než mít v Brně dva průměrné týmy, vytvoříme jeden silný a s ním zaútočíme na medaile,“ vzkázal klubový boss Martin Harnach v narážce na sloučení s Helasem.

To se ovšem nekoná. „Takový návrh padl, ale nedomluvili jsme se,“ upozorňuje Loup. Za pádem celku vystupujícím pod hlavičkou rádia byl spíš nedostatek peněz. O tom svědčí i fakt, že ligová licence i s hráči putuje do České Lípy.

Na stráži tak zůstal osamělý Helas. Tým, který brněnským ligovým praporem mával jako první, vydržel i jako poslední. „Jedeme pořád stejnou linii. Nepřeplácíme hráče, co hrají jen pro peníze a kolují mezi různými kluby, ale vychováváme si vlastní,“ oznamuje Loup.

Ani Helasu se přitom nežije snadno. „Naším hlavním sponzorem je město, za což moc děkujeme. Ale menší sponzoři se shání velmi těžce, sportů v Brně je hodně,“ konstatuje Loup.

Zatímco futsal je nyní (alespoň v Brně) na ústupu, čím dál víc vidět je malá kopaná. „Ale s tou určitě nesoupeříme, je to jiný sport. Navíc ji hrají ti, co neuspěli ve vrcholovém futsalu ani fotbalu,“ říká šéf Helasu.

Ten teď může z potíží svých rivalů těžit. Z Rádia Krokodýl přivábil reprezentanty Vítězslava Hrubého a brankáře Václava Kubíčka (který byl kmenovým hráčem Vyškova) spolu s Janem Havlem a koučem Markem Kopeckým.

„O novém trenérovi jsem uvažoval už dřív, protože o svých hráčích vím všechno a mám je zaškatulkované, takže jsem chtěl nový pohled. Ale na lavičce budu dál,“ přibližuje Loup, jehož metou bude skončit do 5. místa. „A tajným cílem je hrát semifinále.“

Článek převzatý z MLADÉ FRONTY DNES