Všichni se těšíme na novou sezónu

Rozhovor s trenérem a prezidentem klubu Honzou Loupem o minulé a nadcházející sezoně:

Jak hodnotíš uplynulou sezónu, kdy Helas skončil na 6.místě?

Liga byla od 4.místa velmi vyrovnaná, rozhodoval každý bod. 6. místo beru, je to první polovina tabulky . Máme velice mladý kádr, který se může ještě hodně zlepšovat.

Minulou sezónu odchytal většinu zápasů brankář David Šimon, jaká je spokojenost s jeho výkony a bude v bráně Helasu i v nacházející sezóně?

David Šimon je velice zkušený a výborný brankář. Určitě naši hru zvedl. Výborně zapadl do našeho mužstva. Dostal se i do reprezentace. Hodně mě mrzí, že se nakonec nedostal do konečné nominace, kterou si jistě zasloužil. David chtěl úplně skončit s futsalem, ale nakonec jsme ho všichni společně přemluvili a myslím si, že ve futsalu neřekl poslední slovo. Všichni se už těší na novou sezónu, ve které bude u nás David pokračovat.

Kdo svými výkony překvapil a kdo naopak zklamal?

Pro mě byly největším překvapením výkony mladých hráčů. Kuba Lidmila měl vynikající okamžiky. Standa Lerch nám hodně chyběl v play-off. Honza Ovčačík má skvělé momenty, všichni se můžou ještě zlepšovat a pevně doufám, že to tak i bude. David Cupák je osobností týmu, podílí se i na vedení tréninku. Skvěle zapadl navrátilec Pepa Havel, hrál výborně. Vynikající zápasy odehrál Ivan Lacko. Ostatní kluci tyto hráče skvěle doplňovali. Velký potencionál mají mladí jako jsou Martin Šplíchal a Vojta Cupák. Dobře hráli i další 2 pivoti Milan Klimeš a Roman Havlík i když se na palubovku tolik nedostali, protože se střídali s Davidem Cupákem.

Nejlepší a nejhorší zápas minulé sezóny?

Podle mne jsme nejhorší zápas odehráli v Hradci, kde jsme dostali velmi laciné góly a neproměňovali vyložené šance. Dobrých zápasů bylo více. Například vítězství s Tangem, v Kladně, ale nejvíc si cením výkonu v Chrudimi, kde byl poločas 0:0 a o následné vedení jsme přišli v závěru.

Čtvrtfinále play-off s Tangem?

Na Tango jsme si v play-off věřili. Chtěli jsme vyhrát alespoň jeden zápas.  To se nepovedlo i když jsme všechny zápasy asi do 30.minut vedli. Rozhodla kvalita kádru Tanga a možná i fyzička. Někteří naši kluci hráli téměř bez střídání a to se muselo projevit. Zřejmě jsme měli zapojit více hráčů a tak ulevit oporám.

Příprava na novou sezónu?

Přípravu zahajujeme 13.8. Máme v plánu 4 přípravné utkání. Jednáme s Pinerolou Bratislava, jsme domluveni s Benagem a s Vyškovem. Chtěli jsme se zúčastnit turnaje v Ostravě, ale ten se hraje bohužel v sobotu, kdy většina kluků hraje velký fotbal, takže by jsme se těžko dávali dohromady. V přípravě kluky pouštíme na fotbal, v sezóně je to obráceně.

Změny v kádru a realizačním týmu a zapojení mistrů ČR U18 do týmu?

Kádr jsme kompletně udrželi pohromadě. S klíčovými hráči jsme podepsali dlouhodobější smlouvy. Máme vytipované 3 hráče, kterým chceme dát šanci v přípravě. Pevně doufám, že se prosadí a doplní naše mužstvo.

Máme kvalitní juniory, kterým chceme dát šanci i v dospělých. Hráči jako Juříček, Dang, Skoumal, Musil, Partl, Hruška, Leasure, Skoupý, Fruhvirt, Dvořák, Šedrla, Gryc, Veleba a mnozí další co se podíleli na letošním mistrovském titulu v kategorii U18. Kluci dostávají šanci v divizi, kterou jsme vyhráli a někteří si už zahráli v 1.lize.

Co říkáš na rozdělení juniorských soutěží a obsazení trenérských postů reprezentací U17 a U19?

Je dobře, že se hranice juniorů posunula, protože přechod mezi dospělé bude pro ně o něco jednodušší. Co se týče trenérů U17 a U19, tak musím říct, že se mě tento model vůbec nelíbí. Celou dobu nám bylo podsouváno trenérské vzdělání, získávání kreditu, semináře a jiné. Vše ale neplatí. Vynikající hráči futsalu David Frič, Pepa Havel, Marek Kopecký, Olda Malý, i když jsou někteří dobrými trenéry mládeže ve velkém fotbalu tak neodtrénovali ve futsalu téměř nic a jsou i přes to u národních mládežnických družstev.

Vůbec nepochybuji, že budou kvalitní trenéři, ale momentálně si myslím, že na tyto funkce mají čas. Hodně mě mrzí , že u mládeže nezůstal Radek Toman, který už udělal 3 mistrovské tituly a očividně tuto pozici ovládá stejně tak i Radek Korený a Patrik Mičkal. Třeba se pletu a tento systém bude fungovat.

Kdo může letos potrápit Chrudim v obhajobě titulu?

Chrudim opět bude kralovat. Neznám kádry Teplic ani Tanga. Tuším, že hodně silné bude Benago.

Co říkáš na situaci v Tangu?

Z Tango zatím odešel pouze Seidler, takže kádr by měli mít velmi kvalitní a určitě budou chtít hrát hodně nahoře.

Když by sis mohl vybrat jednoho hráče z naší ligy, který by to byl?

Kdybych si mohl vybrat jednoho hráče? No to je těžká otázka, ale asi Romana Mareše, který dlouhodobě prokazuje výjimečné kvality. Doufám, že se dá zdravotně do pořádku a bude ještě mladé hráče vyučovat futsal na palubovce.